Skip to main content
Menu
search

Championships and Awards

Championships and Awards

Click the boxes below to see a list of championships and awards for each sport.

Conference Champs – ’85, ’88, ’90, ’95, ’98, ’99, ’03, ’08, ’09, ’10, ’14

Sectional Champs – ’98, ’99, ’03, ’04, ’05, ’06, ’07, ’08, ’09, ’13, ’14, ’17

District Champs – ’98, ’03, ’08, ’09,’14

Regional Champs – ’09

Conference Champs – ’03, ’06

Sectional Champs – ’06, ’07

District Champs – ’06

Conference Champs – ’89

Conference Champs – ’98

1997 State Champion – Linise Gordon ’97 – 400 M

Conference Champs – ’13, ’14, ’15, ’16

Conference Champs – ’08, ’09, ’16

Sectional Champs – ’11, ’12

2016 OHSAA DIII State Champions, District Champions, Sectional Champions – Boys Golf


Conference Champs – ’86, ’93, ’96, ’97, ’02, ’04, ’05, ’06, ’07, ’09, ’10, ’12

Sectional Champs – ’95, ’04, ’05, ’06, ’09, ’10, ’14, ’16

District Champs – ’05, ’09, ’16

Conference Champs– ’90, ’98, ’99, ’00, ’07, ’08, ’09, ’10

Sectional Champs – ’90, ’96, ’97, ’98, ’99, ’00, ’08, ’10, ’11, ’13

District Champs – ’98, ’08

Conference Champs – ’02, ’03, ’05, ’06, ’07, ’18

Sectional Champs – ’02, ’03, ’04, ’05, ’06, ’07, ’08, ’09

District Champs – ’02, ’03, ’06, ’07, ’09

2015 OHSAA Division II State Champions, District Champions, and MVC Champions – Coach Claire Leichty, Tindar Cyr ’18, Nick Purple ’18, Matthew Marquardt ’16, Tim Hagemeister ’17, Pearce Kieser ’15, Sean Yoshitomi-Gray ’15, Jason Guo ’17,  Henry Marquardt ’17, and Tigar Cyr ’16

2016 OHSAA Div II State Champions, District Champions, Sectional Champions, MVC Champions – Greg Kalin ’19, Sam Stevens ’17, Nick Purple ’18, Tim Hagemeister ’17, Matthew Marquardt ’16, Tigar Cyr ’16, Henry Marquardt ’17, Tindar Cyr ’18, and Matthew Maring ’18


1990 State Champion – Rachel Gustin ’93 – 200 IM

1991 State Champion – Rachel Gustin ’93 – 100 Breast, 200 IM

1992 State Champion – Rachel Gustin ’93 – 100 Breaststroke and 200 IM

2014 State Champion – Panos Skoufalos ’14  – 100 Backstroke

2015 State Champions­ – Tim Hagemeister ’17, Sean Yoshitomi-Gray ’15, Matthew Marquardt ’16, and Pearce Kieser ’15 – 400 Free Relay

2015 State Champions – Matthew Marquardt ’16, Pearce Kieser ’15, Henry Marquardt ’17, and Sean Yoshitomi-Gray ’15 – 200 Medley Relay

2016 State Champions – Matthew Marquardt ’16, Henry Marquardt ’17, Greg Kalin ’19, and Tim Hagemeister ’17 – 400 Free Relay

2016 State Champions – Matthew Marquardt ’16, Tindar Cyr ’18, Greg Kalin ’19, and Tim Hagemeister ’17 – 200 Medley Relay

2016 State Champion – Matthew Marquardt ’16 – 100 Backstroke

2016 State Champion – Lucy Callard ’18 – 500 Freestyle

2017 State Champion – Lucy Callard ’18 – 500 Freestyle

2018 State Champion – Lucy Callard ’18 – 500 Freestyle, 200 Freestyle

Sectional Champs – ’16, ’18

District Champs – ’15, ’16


1992 State Record

100 Breast – 1:02.49


2016 State Record

400 Free Relay – 3:04.51


2016 State Record

100 Back – 48.29

Conference Champs – ’14, ’15

Conference Champs – ’04, ’05, ’06, ’07, ’08, ’10, ’15, ’18

Sectional Champs – ’05, ’06, ’07, ’08

Conference Champs – ’16

Sectional Champs – ’98, ’10, ’11, ’12

District Champs – ’98, ’10

Conference Champs – ’88, ’92, ’93, ’94, ’95, ’96, ’97, ’98, ’01, ’02, ’07, ’08, ’09, ’10, ’11, ’12, ’13, ’17

2017 State Champion – Nicholas Williams ’18 – Singles

Conference Champs – ’14, ’15, ’18

Hall of Fame

The purpose of the Hall of Fame is to recognize athletes, coaches, athletic directors, and administrators who have made outstanding contributions to the athletics program at Seven Hills.  

 Seven Hills Athletics Hall of Fame Inductees:

Inductee (class year or years of service noted) Year Inducted
Carol Brestel – Teacher & Coach 1953-1996 1997
Elliot Anderson ’85 1999
Henry P. Briggs Jr. – Headmaster 1976-1995 1999
Christopher Brown ’78 1999
Robby Garrett ’78 1999
Rachel Gustin ’93 1999
Martha Mueller Gerhardt ’85 – Teacher & Coach 1999
Mary “Chatty” Sper ’81 1999
Lowell Wenger – Teacher & Coach 1980-2017 2005
David Sharp – Volunteer & Athletic Assistant 1982-2002 2005
Craig Johnson ’90 2005
Kim Howard ’96 2005
Jonathan Hawgood ’87 2005
Linise Gordon ’97 2005
Dick “Duke” Snyder Athletics Director, Teacher & Coach 1974-2017 2010
Tim Drew – Teacher & Coach 2016
Shaun Whitehead ’94 2016
Bryan Ayers ’98 2016
Isabell Kalubi ’00 – Coach 2016
Tyler McIlwraith ’03 – Teacher & Coach 2016
Peter Matthews ’91 2016
Tom Betts – Teacher & Coach 2018
Kamilah “Mimi” Barker ’94 2018
Drew Kohn ’08 2018
Sarah Leyman ’07 2018
Kelley Peter ’85 2018